Editorial Team

CHAIRMAN

Prof. Ing. Jan Vymazal, CSc. (vice rector of Czech University of Life Sciences Prague (CZU), Czech Republic)

VICE-CHAIRWOMAN

Prof. Ing. Eva Vlková, Ph.D. (Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources, CZU, Czech Republic)

MEMBERS

Doc. Ing. Kateřina Berchová, Ph.D. (Faculty of Environmental Sciences, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. RNDr. Ing. Jiří Blahovec, DrSc. (Faculty of Engineering, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Emanuele Boselli (Universita Politecnica Delle Marche, Italy)
Prof. Ing. Ivana Capouchová, CSc. (Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Jaroslav Červený, CSc. (Faculty of Forestry and Wood Sciences, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Dr. Emil Erjavec (University of Lubljana, Slovenia)
Doc. Ing. Milan Houška, Ph.D. (aculty of Economics and Management, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Josef Hůla, CSc. (Faculty of Engineering, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Dr. Karl Hurle, dr.h.c. (University of Hohenheim, Germany)
Prof. MVDr. Ing. František Jílek, DrSc. (Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources, CZU Prague, Czech Republic)
Dr. Yunus Khatri (Harper Adams University, United Kingdom)
Dr. Hansjörg Krähmer (Bayer CropScience, Germany)
Prof. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D. (Faculty of Tropical AgriSciences, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Róbert Marušák, PhD. (Faculty of Forestry and Wood Sciences, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. (Faculty of Forestry and Wood Sciences, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Dr. Hans Pretzsch, dr.h.c. (Technical University Munich, Germany)
Prof. Dr. Manfred G. Raupp (Chester University, United Kingdom and Baden-Wuerttemberg Cooperative State University, Lörrach, Germany)
Prof. Dr. Rakel Romar (University of Murcia, Spain)
Prof. Mgr. Ing. Markéta Sedmíková, Ph.D. (Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources, CZU Prague, Czech Republic)
Doc. Ing. Jan Skaloš, Ph.D. (Faculty of Environmental Sciences, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Josef Soukup, CSc. (Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D. (Faculty of Forestry and Wood Sciences, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Jiřina Száková, CSc. (Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources, CZU Prague, Czech Republic)
Doc. PharmDr. Karel Šmejkal, Ph.D. (University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences Brno, Czech Republic)
Doc. Ing. Tomáš Šubrt, Ph.D. (Faculty of Economics and Management, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Ing. Peter Šutovský, Ph.D., dr.h.c. (University of Missouri, USA)
Prof. Ing. Vladimír Tančin, DrSc. (Slovak Agriculture University in Nitra, Slovakia)
Prof. Ing. Ivana Tichá, Ph.D. (Faculty of Economics and Management, CZU Prague, Czech Republic)
Prof. Dipl. Ing. Dr. Hans Karl Wytrzens (University of Natural Resources and Applied Life Sciences, Vienna, Austria)
Prof. Stavros Yanniotis, dr.h.c. (Agricultural University of Athens, Greece)
Ing. Jiří Zámečník, CSc. (Crop Research Institute, Prague, Czech Republic)

OFFICE

Ing. Ladislava Prázová, MBA